چهارشنبه ٠٤ ارديبهشت ١٣٩٨
اخبار > دوستی با جنس مخالف ارزان و آسان اما شرایط تشکیل خانواده سخت ودشوار
 


  چاپ        ارسال به دوست

مشروح مناظره بررسی دلایل بالا رفتن سن ازدواج در جامعه؛

دوستی با جنس مخالف ارزان و آسان اما شرایط تشکیل خانواده سخت ودشوار

به گزارش ترنج به نقل از جهان، برنامه تلویزیونی «مناظره» با موضوع "بالا رفتن سن ازدواج در جامعه ایرانی" از ساعت 16:30 امروز جمعه برگزار شد. این هفته مهمانانی از بخش فرهنگی و دانشگاهی به استودیو 11 شبکه یک آمدند تا علل و تبعات بالا رفتن سن ازدواج را به «مناظره» و مباحثه بگذارند.

 
اسامی مهمان این هفته  شامل محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان در دولت دهم، علی مطهری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شواری اسلامی، حسین باهر جامعه شناس، مهری سویزی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان و حجت الاسلام ولی الله نقی پورفر عضو هیات علمی دانشگاه قم بود.

 
این برنامه «مناظره» با رویکردی اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هر هفته ساعت 16.30 تا 19 روی آنتن شبکه یک سیما می رود که امروز با توجه به هفته ازدواج  مسئولان در خصوص " علل بالا رفتن سن ازدواج جوانان" به گفت‌و‌گو پرداختند.

 
«اقتصاد» و «فرهنگ» تنها 2 نمونه از دلایل 40گانه مشکلات ازدواج هستند

 
حسین باهر، جامعه شناس در ابتدای این مناظره اظهار داشت: بحث جالبی که شاید به نظر بنده می‌طلبد به آن توجه کنیم حماسه فرهنگی « مسئله ازدواج » است که همه با آن سروکار داریم در واقع در هستی خداوند وجود دارد و زوج نیز در این هستی آفریده شده است.

 
وی ادامه داد: شخص، زمانی به شخصیت تبدیل می‌شود که به زوجین تبدیل شده باشد چرا که جریان انسانیت حتما باید در مسیر ازدواج طی شود. ولی این به این معنا نیست که کسانی که ازدواج نکرده‌اند مانند حضرت مریم(س)، انسانیت ندارند بلکه به طور کلی این جریان در مسیر ازدواج صورت می‌گیرد.

 
این جامعه شناس با بیان اینکه برق در صورت اتصال جریان  مثبت ومنفی  به وجود می آید بنابراین ازدواج نیز باید مانند این امر انجام شود، گفت: ازدواج امر مهمی است و برای انسانیت لازم است.

 
وی ادامه داد: بحث جوانان بحث مورد اهمیتی بوده که این امر که چرا جوانان ازدواج نکرده و این مقوله کم شده است و طلاق زیاد به دلایل متعددی بستگی دارد در واقع این موضوع مربوط به 40 دلیل است که موضوع اقتصادی و فرهنگی 2 دلیل این امر هستند.

 
باهر بیان کرد: مشکلات اقتصادی امروز در جامعه مهم بوده که از جمله آن می‌توان به مسکن اشاره کرد چرا که این امر حرف اول را می‌زند زیرا جوانان در این زمینه از طرف پدر ومادر حمایت می‌شود و بسیاری از حوانان هستند که شغل نیز ندارند که این خود مشکل دیگر این قشر است.

 
این جامعه شناس بیان کرد: موضوع فرهنگی از جمله دلایل کاهش ازدواج است که مسئولیت پذیری جوانان بسیار کاهش یافته است. ولی باید مسئول این موضوع را در نسل گذشته نیز بدانیم چرا که آنها نیز به ازدواج کم توجهی کرده‌اند و اکنون فرزندان هزینه این اقدام پدر و مادر را می‌پردازند.

 
باهر گفت: ماهواره‌ها از دیگر عوامل موثر هستند که در خانه و خانواده وجود دارد و همچنین امر اشتغال برای جوانان بسیار مهم بوده که بسیاری از آنها از این امر به دور هستند.

 
حجت‌الاسلام ولی‌الله نقی پورنفر اظهار داشت: در دین مبین اسلام جامعه سالم مساوی است با خانواده‌های سالم، این تفکر که انسان پایدار محور توسعه پایدار است کلیت آن از نظر اسلام مورد قبول نیست، انسان در بستر خانواده اعتبار دارد، انسان بدون خانواده نه هویت سالم دارد و از نظر اجتماعی نیز اسلام آن را نمی‌پذیرد.

 
تأهل سالم، حداقل شرط سلامت روانی در مناسبات است

 
وی افزود: بنابراین تاهل سالم حداقل شرط سلامت روانی در روابط اجتماعی، اداری و سیاسی ما به حساب می‌آید، بحث خانواده 3 مساله اساسی دارد، یک تشکیل خانواده، دوم تحکمی خانواده و سوم تعالی خانواده. خانواده یک کلان شاخص کنترل صحت و سقم تدبیرهای نظام است که نقش سرنوشت‌سازی دارد.

 
نقی‌پورفر با اشاره به سوال پیامکی برنامه مناظره عنوان کرد: حداقل 60 درصد مسائل خانواده فرهنگی است و حداکثر 40 درصد مسائل خانواده اقتصادی است. مسائل فرهنگی خانواده هم یک بعد آموزش دارد، بعد مشاوره قدم به قدم دارد و بعد سوم همسریابی است. مسائل اقتصادی هم 3 مقوله دارد حداقل تامین مسکن، درآمد ماهیانه و حداقل امکانات زندگی است.

 
وی ادامه داد: از نظر منابع انسانی اگر بخواهیم آسیب‌شناسی کنیم طبیعتاً خانواده در مسائل اجتماعی بسیار تاثیرگذار است، خود جوانان نقش نخست را ایفا می‌کنند، به خصوص در تمام تحولات، در مساله خانواده در هر جامعه سالم محوری زنان در نقش همسری و مادری تعریف می‌شود. زنان با ازدواج شاغل می‌شوند و دو شغل الهی پیدا می‌کنند و تضمین سلامت خانواده با جایگاه مناسب خانم‌ها تعریف می‌شود یعنی اصلاح جامعه باید از خانواده شروع شود.

 
نقی‌پورفر تصریح کرد: تمام سازمان‌های اجتماعی باید در خدمت خانواده تعریف شوند و اگر ببینیم این ساختارها و قوانین تدبیری اندیشیده شده است  خیر آن باید در خانواده سرریز شود. اصلا بشر با خانواده پا روی زمین گذاشته است و هرگز انسان فرادا نداشته‌ایم. افراد با خانواده زندگی را شروع کرده‌اند و این ساختارهای اجتماعی ضرورت خانواده را خواسته است پاسخ بدهد.

 
وی بیان داشت: مدیران ما هم مدیران فرهنگی و هم مدیران اجرایی ما   نقش حیاتی  در سرنوشت جامعه دارند، ما در وهله نخست مشکلات در زمینه مدیریت‌های فرهنگی و اجرایی داریم، اولین تحول باید در زمینه انقلاب فرهنگی در اتاق‌های فکر کشور رخ دهد و این اتاق‌های فرهنگی ما مجمع تشخیص مصلحت و مجلس هستند. یک نمونه روشن بیان کنم ما پیشنهاد داده بودیم در مرکز پژوهش‌های مجلس اگر بخواهیم سازمان جوانان را ادغام کنیم باید زنان و خانواده را نیز داشته باشیم ولی بدون اینکه جواب مناسبی را به ما بدهند آمدند وزارت جوانان و ورزش را ایجاد کردند. در حالی که ورزش اولویت اول جوان نیست.

 
سهولت روابط نامناسب در برابر دشواری تشکیل خانواده

 
مهری سویزی رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در بخش نخست مناظره که مربوط به اعلام نظرات در خصوص سوال طرح شده بوده، اظهار داشت: پرداختن به خانواده پرداختن به حقیقت انسان است اما چرا می‌بینیم که در رهروان ازدواج کم هستند؟ طبیعی است چرا که روابط نادرست و دوستی با جنس مخالف ارزان،‌آسان و فراوان هستند اما در مقابل شرایط تشکیل خانواده سخت و دشوار است.

 
وی با بیان اینکه باید تشکیل خانواده را آسان کنیم،‌ادامه داد: بنده 7 عامل را در کاهش ازدواج موثر می‌دانم که دو عامل آن اقتصادی و 5 عامل آن در حوزه فرهنگی است؛ وفور معاشرت‌های غلط زمینه را برای ازدواج کاهش می‌دهد، افزایش طلاق بین جوانان ناامیدی ایجاد می‌کند هجوم هنجارشکنی از نوع ماهواره‌ها و فضای مجازی و همچنین کمبود الگوهای ازدواج آسان و سعادتمند از مواردی است که باعث کاهش ازدواج محسوب می‌شود.

 
رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان به فیلم کوتاهی که ابتدای برنامه مناظره پخش شد و مربوط به زوجی بود 14 سکه مهر ازدواج‌شان بود، اشاره کرد و گفت: فیلم‌های تلویزیونی چقدر در ترویج این هنجارسازی‌ها تلاش کرده است؟ نکته بعدی که در کاهش ازدواج تاثیرگذار است بیکاری چشم‌گیر جوانان و رهاشدن گرگ تورم در زندگی مردم است.

 
وی افزود: وقتی ثبات قیمت‌ها وجود نداشته باشد بازتاب آن در زندگی مردم ظهور و بروز پیدا می‌کند در حین حال  باید دید رسانه‌ها در امر ترویج ازدواج آسان چه اقداماتی کرده‌اند. نکته بعدی موضوع  شناخت‌های درست است زیرا بسیاری از طلاق‌ها به دلیل این است که شناخت زوجین از یکدیگر به درستی انجام نمی‌شود چرا دخترها و پسرها بای دفکر کنند آغاز زندگیشان به جای نقطه صفر باید از نقطه بیست باشد.

 
مسائل فرهنگی دغدغه اصلی ازدواج است اما مسائل اقتصادی اثرگذاری بیشتری دارد

 
دکتر محمد عباسی وزیر سابق ورزش و جوانان با بیان اینکه هدف از زندگی، تکامل بشر است عنوان کرد: در حقیقت به گفته‌ تمامی حکما و دانشمندان هدف از زندگی تکامل بشر است و مولفه‌های تکاملی نشان دادند که انسان در رکن خانواده یکی از مهمترین عناصر اثرگذار در جریان تکامل بخشی بشر است.

 
وی با اشاره به اهمیت رکن ازدواج در تمامی تاریخ گفت: شرکت بزرگان و علما در جریان ازدواج نشان‌دهنده اهمیت این رویداد است و ازدواج علاوه بر تکلیفی که برعهده زوجین می‌گذارد تکلیفی را بر دوش سایر جریانات اجتماعی قرار می‌دهد.

 
عباسی تاکید کرد: ازدواج اگر بتواند مختصات حقیقی خودش را داشته باشد و آسان و به موقع اتفاق بیفتد می‌تواند جامعه را مورد حمایت قرار دهد.

 
وزیر سابق ورزش و جوانان با اشاره به پرداختن به موانع و دغدغه‌های موجود در امر ازدواج افزود: پرداختن به موانع و دغدغه‌های ازدواج می‌تواند هدایت‌گر باشد ولی نمی‌توان مشخصا عنوان کرد که کدامیک از عوامل اقتصادی یا فرهنگی در این مسئله مهمتر است.

 
وی ادامه داد: گرچه فرهنگ نقش اساسی را در این مسئله داراست ولی پرداختن به اقتصاد و پایش آن نیز باید اتفاق بیفتد.

 
عباسی تاکید کرد: از نگاه جوانان و دانشجویان مسائل اقتصادی مهمتر از مسائل فرهنگی است ولی امیدوارم در ادامه برنامه بتوانیم با پرداختن به مسائل فرهنگی به عنوان پایه مسائل اقتصادی به جمع‌بندی درستی برسیم.

 
وزیر سابق ورزش و جوانان تاکید کرد: من معتقد